Okulary i oprawy okularowe

Po co odwiedzać optyka?

Niektóre elementy okularów, mające stały kontakt ze skórą i z potem, ulegają szybszemu zużyciu.
Elementy te należy czyścić częściej niż zwykle i systematycznie wymieniać.

Pod wpływem warunków zewnętrznych ciepłoty ciała i ciągłego użytkowania okulary mogą ulec nieznacznemu odkształceniu. Przejawia się to często tym, że okulary “zjeżdżają” z nosa i tracą swoje właściwości korekcyjne.

Przywracanie ich do stanu normalnego, czyli do indywidualnej budowy głowy zostawmy wyłącznie wykwalifikowanym optykom.

Sposoby czyszczenia okularów

Soczewki i całe okulary należy czyścić miękką szmatką, bez użycia agresywnych środków. W przypadku braku odpowiedniego preparatu można użyć płynu do naczyń i spłukać wodą. Po każdej takiej operacji powinno się naoliwić elementy ruchome okularów.

Zalecane jest okresowe mycie okularów u optyka w myjce ultradźwiękowej.

okulary i oprawy okularowe
okulary i oprawy okularowe

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia okularów

Zakładanie i zdejmowanie okularów jednorącz jest najczęstszą przyczyną deformowania się zauszników, a nawet ich złamania.
Samodzielne naprawianie okularów, a szczególnie doginanie bez specjalistycznych narzędzi może być przyczyną ich nadłamania oraz uszkodzenia powłoki zewnętrznej okularów, jak również odprysków na szkłach.

Wystąpienie szorstkiej powierzchni po wewnętrznej części okularów, może być spowodowane alergiczną reakcją skóry na skład fizykochemiczny materiału z którego zbudowane są okulary. Należy wówczas doraźnie poprosić optyka o założenie np. dłuższych osłonek plastikowych, a w przyszłości wybrać oprawki bezniklowe: tytanowe bądź z tworzywa sztucznego.

Niewskazane jest używanie lakieru do włosów w czasie noszenia okularów z soczewkami plastikowymi. Na sam moment pryskania, należy okulary zdjąć, gdyż lakier może nieodwracalnie uszkodzić soczewki.

(za: moonlight.pl)

Salon Optyczny - Iwona Zielińska-Ignaszak - Świecie